درمان میگرن با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

میگرن یک اختلال است که منجر به تکرار سردرد های شدید می‌ شود و در بیشتر موارد تنها یک طرف سر را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. علاوه بر سردرد های شدید، این مشکل ممکن است با بی‌ اشتهایی، تهوع و در موارد شدید تر استفراغ همراه باشد. در گذشته، این سردرد ها با رعایت نکات پیشگیرانه و مصرف برخی دارو های خاص کنترل می‌ شدند. اما تحقیقات دانشمندان به منظور یافتن یک درمان موثر برای کاهش یا کنترل سردرد های میگرن ادامه داشت. امروزه از روش درمان میگرن با تزریق بوتاکس استفاده می شود که در این مقاله به بررسی تزریق بوتاکس به منظور درمان میگرن می پردازیم. با ما همراه باشید.

در اکتبر سال ۲۰۱۰، سازمان غذا و دارو (FDA) درمان تزریق بوتاکس-A (بوتولینوم توکسین A) را برای درمان میگرن مزمن تأیید کرد. در میگرن، عصب‌ های حسی التهاب می‌ کنند و بیش از حد حساس می‌ شوند. این التهاب ممکن است ناشی از مولکول‌ های مختلفی باشد که ممکن است توسط عصب‌ های حسی رها شده باشند. بوتاکس-A این عملکرد را مسدود کرده و تأثیر آرامبخشی بر روی درد دارد.

کلینیک زیبائی دکتر رامین نبی زاده ارائه دهنده انواع خدمات زیبائی و درمانی پوست و مو با بهترین و به روز ترین دستگاه ها و متریال ها آماده خدمت رسانی می باشد. متخصصین حاضر در کلینیک تبریز بیوتی علاوه بر انجام درمان میگرن با تزریق بوتاکس، با ارائه مشاوره رایگان و تخصصی ظاهر دلخواه شما را به ارمغان می آورند.

جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید: ۰۴۱۳۳۲۹۸۰۱۸

علت میگرن چه چیزی است؟

علت دقیق میگرن هنوز مشخص نیست. اما طبق آمار، حدود ۷۰ الی ۷۵٪ از بیماران مبتلا به میگرن، سابقه سردرد های میگرنی در افراد خانوادگی درجه یک خود را ذکر می‌ کنند و این نشانه‌ ای از وجود عامل ژنتیکی در بیماری میگرن است.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

علائم میگرن چیست؟

قبل از انجام درمان میگرن با تزریق بوتاکس بهتر است علامت های میگرن را بدانید. بیماران مبتلا به میگرن اغلب دست و پا های سرد تر از سایر افراد دارند و شیوع علائم تهوع و سرگیجه در هنگام حرکت ماشین (motion sickness) در آن ها بیشتر است. علائمی از قبیل تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا یا سرگیجه معمولاً حاضر هستند. با این حال، بیشتر بیماران مبتلا به میگرن همهٔ علائم ذکر شده را ندارند و ممکن است تنها یک یا دو علامت همراه با سردرد داشته باشند.
</section>

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس مزایایی زیادی برای درمان میگرن دارد که عبارتند از:

 • بیش از ۵۰% بهبود در تکرر و شدت میگرن.
 • ماندگاری ۶ ماهه بعد از درمان (۲ سری تزریق)
 • شدت حملات کمتر است.
 • با درمان دقیق کنترل درمان ها آسان تر می گردد.
 • شدت سردرد یا گردن درد اولیه کمتر است.
 • تحمل محرک ها بیشتر می شود.
 • بیمار در کل عملکرد بهتری خواهد داشت.

اقدامات قبل و بعد از درمان میگرن با تزریق بوتاکس

 • حداقل ۶ ماه قبل از درمان میگرن با تزریق بوتاکس، به طور متوسط ۱۵ روز یا بیشتر در ماه سر درد و حداقل ۸ روز میگرن داشته باشید.
 • حداقل به سه داروی جلوگیری کننده میگرن (پروپرانولول، آمی تریپتیلین، متی سرژید، پیزوتیفن، سیپروهپتادین یا توپیرامات) با پاسخ نا مناسب، عدم تحمل یا منع مصرف داشته باشید.
 • مصرف بیش از حد دارو برای سر درد کنترل گردد.
 • سن ۱۸ سال یا بالاتر داشته باشید.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

مراقبت‌ های قبل از انجام بوتاکس جهت رفع میگرن

شما می‌ توانید بلافاصله پس از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن به فعالیت‌ های روزمره خود ادامه دهید. تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی برای درمان میگرن ممکن است باعث ایجاد برجستگی‌ های کوچکی شود. در صورتی که با این برجستگی‌ ها روبرو شوید، می‌ توانید یخ روی این مناطق قرار داده و در عرض چند ساعت، این برجستگی‌ها به طور خودکار و با سرعت بسیار زیاد از بین خواهند رفت. همچنین، برای مراقبت بهتر، افراد باید از موارد زیر رعایت کنند:

 1. حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس میگرن نباید خم و راست شوید.
 2. تا ۲۴ ساعت باید از آب زدن به مناطق تزریق اکیداً خودداری کنید.
 3. در طی چند روز اول پس از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن، باید از خوابیدن به روی صورت خودداری کنید.
 4. سعی کنید رو به بالا و صاف به پشت بخوابید.
 5. لازم و ضروری است که تا ۴۸ ساعت بعد از انجام تزریق، از انجام تمرینات سنگین و سخت ورزشی پرهیز کنید.
 6. از دست زدن به صورت و دیگر نواحی تزریق باید خودداری کنید و تا زمانی که خطر عفونت از بین نرفته است، صورت خود را تمیز و خشک نگه دارید.
 7. اگر پزشک دارویی را تجویز کرده است، به طور منظم باید آن را مصرف کنید.
 8. افراد باید سعی کنند که در ۴۸ ساعت اولیه در معرض مستقیم نور آفتاب و یا محل ‌های گرم مثل حمام آفتاب و یا سالن سولاریوم قرار نگیرند.

نحوه تزریق بوتاکس برای میگرن

 1. بیمار دراز می‌ کشد یا می‌ نشیند.
 2. پروکل دقیقی وجود دارد که پزشک آن را دنبال می کند که در آن حجم مشخصی از تزریقات در بالای چشم، پیشانی، شقیقه، پشت سر، بالای گردن و عضله ذوزنقه‌ای انجام می‌ شود.
 3. تزریقات بیشتر نیز به نواحی هدف که دردناک‌ ترین نواحی هستند و کاملاً بی‌ خطر انجام می‌ شود.

موارد منع استفاده از بوتاکس برای میگرن

 1. زنان باردار، مادران شیرده، افراد مبتلا به نارسایی کلیه و همچنین افرادی که به پروتئین‌های موجود در شیر گاو حساسیت دارند، نباید تحت درمان میگرن با بوتاکس قرار گیرند.
 2. از طرفی بیماران مبتلا به اختلالات عصبی عضلانی مانند افراد مبتلا به سندرم ایتون لامبرت (Eaton-Lambert syndrome) یا میاستنی گراویس (Myasthenia gravis) یا افراد تحت درمان با دارو‌های رقیق کننده مانند وارفارین و هپارین نیز نباید درمان میگرن با بوتاکس را انجام دهند.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس برای میگرن

یکی از مسائل مهم در درمان میگرن با بوتاکس، هزینه این روش است. قیمت درمان بوتاکس برابر با موارد مختلفی مانند حجم تزریق، مساحت ناحیه درمانی، هزینه مراکز درمانی و دستمزد پزشک، و برند بوتاکس مصرفی است. به همین دلیل، تخمین قیمت امکان‌ پذیر نیست.

عوارض درمان میگرن با تزریق بوتاکس

عوارض جانبی درمان میگرن با تزریق بوتاکس، معمولاً در مواردی گزارش می‌ شوند که این تزریق توسط افراد بدون تجربه و آموزش صورت گرفته است، یا در مراکزی نا شناخته یا بی‌ سابقه انجام شده است. همچنین، استفاده از برند های نا مناسب برای تزریق به نقاط مورد نیاز نیز از جمله موارد مهمی است که می‌ تواند عوارض جانبی تزریق بوتاکس را به همراه داشته باشد. به طور کلی، می‌ توان گفت که عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای درمان کردن میگرن ممکن است به دلیل عوامل ذکر شده رخ دهند. برخی از این عوارض عبارتند از:

گردن درد و سفت شدن گردن

این عارضه به طور عمومی به عنوان گردن لرزان شناخته می‌ شود. تزریق بوتاکس-A به عضلات گردن و قسمت بالای شانه‌ها ممکن است باعث ضعف نسبی و موقتی در این عضلات شود. اعتقاد بر این است که درد و سفتی که بیماران تجربه می‌ کنند، ناشی از عدم تزریق بوتاکس به عضلات مجاور است و این عضلات به منظور حفظ سر در حالت استوانه‌ ای، بیش از حد فعالیت می‌ کنند. با این حال، ضعف مرتبط با تزریق بوتاکس در درمان میگرن و همچنین درد و سفتی مربوطه در چند روز تا چند هفته بهبود می‌ یابند.

عوارض جانبی ناشی از درمان میگرن با تزریق بوتاکس

 • شامل افتادگی موقتی پلک و به ندرت، بروز علائم شبیه آنفولانزا می ‌باشد.
 • خشکی دهان، ناراحتی یا درد در محل تزریق

مشکلات چشمی

 1. دوبینی
 2. تاری دید
 3. کاهش بینایی
 4. افتادگی و تورم پلک ‌ها،
 5. خشکی چشم‌ ها و
 6. افتادگی ابرو ها
برچسب ها: بدون برچسب

اضافه کردن دیدگاه

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.