درماتولوژی چیست

درماتولوژی چیست

زمانی که مشکلی در هر قسمت از بدن پیش می آید بهترین راه درمان و یا حتی پیشگیری مراجعه کردن به متخصص همان قسمت از بدن می باشد برای مثال درماتولوژی به مشکلات پوستی می پردازد اما درماتولوژی چیست شاخه ای از پزشکی است که به بررسی مشکلات پوست، مو، ناخن و غشا های مخاطی و … می پردازد. پزشکی که دارای این تخصص است درماتولوژیست یا متخصص پوست می باشد که علاوه بر شناخت پوست و مشکلات پوستی لازم است شرایط داخلی بدن را که امکان باعث بروز عوارض پوستی شوند، را نیز بشناسد.

درماتولوژی چیست ؟

شاید به این موضوع دقت نکرده باشید اما پوست بزرگ‌ ترین عضو بدن هر انسانی است که در برابر میکروب‌ ها و عوامل خارجی از بدن محافظت می‌ کند، به علاوه دمای بدن را تنظیم می‌ کند و حس لامسه به جهت وجود پوست بدن ممکن شده است. پوست بدن از بخش های مختلفی تشکیل می شود و لایه های اصلی پوست شامل اپیدرم، درم و هیپودرم است.  با این مقدمه می توان گفت که درماتولوژی چیست درماتولوژی تخصصی است که به بررسی برای شناخت کافی درباره لایه های پوست، مشکلات و بیماری هایی که ممکن است به سراغ بخش های مختلف پوست در بدن بیاید و … می پردازد و فردی که در این حوزه متخصص است به اصلاح متخصص پوست یا درماتولوژیست اطلاق می گردد که انواع راه های مراقبت از پوست را می شناسد. از آن جایی که لایه های مختلف پوست مستعد مشکلات بسیاری از جمله سرطان پوست، آکنه، چین و چروک پوستی است درماتولوژی به مطالعه درباره این مشکلات پوستی و یافتن روش های پیشگیری و درمان مشکلات پوستی می پردازد.

جراحی پلاستیک بدن

جراحی پلاستیک بدن در مواردی چون افتادگی سینه ها و شل شدن پوست که ناشی از شیردهی و بارداری و … می باشد

درماتولوژیست ها چه کسانی هستند ؟

همانطور که بخش قبل اشاره کردیم، متخصصینی که به بررسی شاخه های مختلف پوست و مو و ناخن می پردازند و به عبارتی متخصص در حوزه درماتولوژی هستند، درماتولوژیست می باشند که به تشخیص و درمان پوست و مشکلات پوستی مثلا مشکلات پوستی ناشی از آلودگی هوا می پردازند. آن ها همچنین علائم مختلفی را که بر روی پوست افراد ظاهر می شود و ممکن است نشان دهنده مشکلاتی که در داخل بدن آن عزیزان می باشد، باشد، را نیز تشخیص می دهند. متخصص پوست یا درماتولوژیست اغلب اقدامات تشخیصی تخصصی مربوط به بیماری های پوستی را انجام می دهد. اگر می خواهید بدانید که روش های درمانی مورد استفاده در درماتولوژی چیست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. دارو های تزریقی یا خارجی.
  2. نور درمانی با اشعه ماوراء بنفش (UV).
  3. طیف وسیعی از روش های جراحی پوست، مانند برداشتن خال و بیوپسی پوست.
  4. روش های زیبایی مانند لایه برداری شیمیایی، اسکلرو تراپی و درمان های لیزری.

چه افرادی دچار مشکلات پوستی می شوند ؟

اختلالات پوستی در سر تا سر جهان در سطح قابل توجهی رخ می دهد و بار سلامت عمومی را هم در کشور های مختلف چه جهان سوم و هم در کشور های توسعه یافته به خطر انداخته است. این نوع بیماری قادر است افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، اما متاسفانه کودکان یکی از شایع ترین قربانیان بیماری های پوستی هستند زیرا پوست آن ها در مقایسه با افراد بالغ نازک تر است و قرار گرفتن در معرض میکروب ها و عوامل فیزیکی مانند دمای بیش از حد گرم و یا هوای سرد نیز در کودکان شایع است و آن ها را مستعد ابتلا به بیماری های پوستی می کند که یکی از شاخه های درماتولوژی چیست، درمان مشکلات پوستی کودکان است. شایع ترین بیماری پوستی در ادامه در جدول زیر به آن اشاره شده است:

آکنه جوش‌های روی پوست به دلیل التهاب غدد چربی
درماتیت پوست قرمز، متورم و دردناک ناشی از تحریک یا آلرژی
اگزما پوست خشن و ملتهب که خارش دارد و ممکن است خونریزی کند.
پسوریازیس لکه‌ های خارش دار، قرمز و پوسته پوسته
عفونت قارچی عفونت پوست یا ناخن ناشی از قارچ
زگیل  رشد زائده کوچک سخت روی پوست که توسط ویروس ایجاد می‌شود.
تبخال تاول ملتهب در نزدیکی دهان ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس
سرطان پوست رشد کنترل نشده سلول‌های پوستی

اضافه کردن دیدگاه

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.